site_title
panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon
STRONA GŁÓWNA separator INFORMACJE separator aktualności separator szukaj
aby odszukać informacje nie trzeba wpisywać całej nazwy - wystarczy jeden wyraz
możliwe jest także wyszukiwanie wg daty (format: rrrr-mm-dd) oraz wg autora informacji
wyniki wyszukiwania:
wyniki archiwalne są reprezentowane przez szare tło daty
03
09-2019
SYMPOZJUM KLUBU SZKÓŁ WESTERPLATTE
PATRYCJA PTAK-ŻOŁNA
wydarzenia
W dniach 29.08-01.09 odbył się zjazd Klubu Szkół Westerplatte, którego organizatorem był Zespół Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte z Gdańska. W sympozjum wzięło udział 25 szkół, wśród których znalazła się także nasza delegacja.

Klub Szkół Westerplatte to stowarzyszenie, które ma na celu wymianę doświadczeń oraz wzajemne wspieranie się w pracy dydaktyczno-wychowawczej, a także upowszechnianie tradycji rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej młodzieży. Niezwykle ważnym wydarzeniem jest także organizowanie od 2012 roku corocznych spotkań rodzin Westerplatczyków. W wydarzeniach w Gdańsku w tym roku wzięło udział 15 rodzin. Prezesem Klubu jest Adam Szatkowski, który zainicjował takie spotkania. Co roku organizatorem sympozjum jest inna szkoła należąca do Klubu. W przyszłym roku będzie to Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bohaterów Westerplatte w Stalowej Woli.

W trakcie naszego pobytu w Gdańsku mieliśmy okazję odwiedzić Muzeum II Wojny Światowej, które było również współorganizatorem tego spotkania. Zwiedzanie muzeum oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem były dla nas niezwykłym doświadczeniem, gdyż uczestniczyliśmy w historycznych wydarzeniach. Podczas sympozjum odbył się premierowy pokaz etiudy „1939. Pamięć i przesłanie”, która powstała z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W trakcie uroczystości zostały także wręczone nagrody dla uczniów za udział w konkursach związanych z Bohaterami Westerplatte. Wśród nagrodzonych znaleźli się także nasi uczniowie: Szymon Wojkowski z klasy 2TE oraz Jakub Pabian z klasy 2TMe. Zajęli oni I miejsce w konkursie plastycznym w kategorii: Plakat-Ołówek pt. „ Jeden dzień z oblężenia Westerplatte”. Byliśmy niezwykle dumni z naszych uczniów. Gratulujemy im wygranej, dziękujemy także pani Agnieszce Dudek-Janickiej za zgłoszenie i przygotowanie uczniów.

Tegoroczna uroczystość przybrała szczególny wymiar, gdyż spotkaliśmy się nie tylko z okazji XXXVI Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte, ale także z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wzięliśmy udział w głównych uroczystościach, o godzinie 4:45, pod pomnikiem Bohaterów. Byliśmy dumni, że możemy być w miejscu tak ważnym dla historii Polski, tak istotnym i dla naszej szkoły. Westerplatte jest dla nas symbolem waleczności i oddania Ojczyźnie, dlatego nie możemy zapomnieć o bohaterstwie polskich żołnierzy.

„Pamiętajmy, mamy obowiązek pamiętać!”.