site_title
panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon
STRONA GŁÓWNA separator INFORMACJE separator aktualności separator szukaj
aby odszukać informacje nie trzeba wpisywać całej nazwy - wystarczy jeden wyraz
możliwe jest także wyszukiwanie wg daty (format: rrrr-mm-dd) oraz wg autora informacji
wyniki wyszukiwania:
wyniki archiwalne są reprezentowane przez szare tło daty
11-2014
4 BU NA STUDENCKIM FESTIWALU PIOSENKI W KRAKOWIE
JAKUB CICHOSTĘPSKI - KL. 4BU
ogłoszenia
W dniu 16 października 2014 roku uczniowie klasy IV Bu pod opieką dr Anny Skoczek uczestniczyli w 50 Studenckim Festiwalu Piosenki w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.
W tegorocznym konkursie udział wzięło 40 zespołów i solistów. W jubileuszowej edycji organizatorzy postanowili zmienić formułę festiwalu, dodając do jego oficjalnej nazwy: Studencki Festiwal Piosenki drugi człon: Krakowski Festiwal Piosenki. Festiwal odbywa się od 1962 roku, debiutowali na nim m.in. Ewa Demarczyk, Maryla Rodowicz i Marek Grechuta.
Po przybyciu do Małopolskiego Ogrodu Sztuki przy ul. Karmelickiej 12 zostaliśmy powitani przez Bogusława Sobczuka – dyrektora Fundacji Studenckiego Festiwalu Piosenki. Dyrektor festiwalu zaprosił nas na widownię, poprosił o oklaskiwanie wykonawców i życzył dobrej zabawy. O godzinie 11.00 rozpoczęły się przesłuchania konkursowe, które oceniało jury w składzie:
Anna Radwan - aktorka Narodowego Teatru Starego, pedagog Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie
dr Anna Serafińska - wokalistka jazzowa, pedagog Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Krzysztof Ścierański - muzyk jazzowy, gitarzysta, kompozytor
Jan Poprawa - historyk, publicysta, krytyk muzyczny, wieloletni juror SFP

Poziom artystyczny uczestników konkursu był bardzo wysoki, a piosenki ciekawe i oryginalne. Jedne bawiły, inne wzbudzały zachwyt lub ciekawość wszystkich widzów obecnych na festiwalu.
Zwyciężczyni Małgorzata Kucharska z Bydgoszczy otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 8 tys. zł. Drugą nagrodę - 6 tys. zł zdobyły ex aequo Justyna Panfilewicz i Anastazja Simińska. Trzecie miejsce (4 tys. zł) zajęła Agnieszka Przekupień.
Na zakończenie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z solistami występującymi na festiwalu.
Wyjazd do Krakowa wykorzystaliśmy również na zwiedzanie Bazyliki Franciszkanów, gdzie podziwialiśmy polichromię Stanisława Wyspiańskiego – przykład secesji w sztuce polskiej wraz z jego słynnym witrażem „Bóg Ojciec - Stań się”. Zwiedziliśmy także Kaplicę Męki Pańskiej. Tam z kolei znajduje się słynna secesyjna Droga Krzyżowa, dzieło Józefa Mehoffera i replika Całunu Turyńskiego, którą poświęcił Jan Paweł II.
Wszystkich zachwyciła bogato zdobiona bazylika. Uwagę naszą przykuła też makieta świątyni, ustawiona przed kościołem. Następnie podeszliśmy na Franciszkańską 3, pod "okno papieskie" w Pałacu Biskupim w Krakowie. W ten sposób uczciliśmy 36 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, która akurat przypadła w tym dniu.
Cała klasa była bardzo zadowolona z wycieczki. Podczas powrotu zgodnie stwierdziliśmy, że dzięki takim interesującym wyjazdom jesteśmy bardziej aktywni kulturalnie.